EMITT’te bir Dünya Mudurnu da vardı!

31 Ocak-3 Şubat 2019 tarihlerinde gerçekleşen EMITT (Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm Fuarı) kapsamında Mudurnu Arastası Koruma ve Kalkındırma Derneği (MAKDER) koordinasyonunda ve Mudurnu Belediyesi’nin sağladığı otobüs ile Mudurnulu bir grup esnaf ve sivil toplum önderi ile 3 Şubat 2019 günü katılım sağladık. Ahi kıyafetleri giyilmesi, basılı tanıtım malzemesi, yöresel yemek ikramı, Belediye TV’ye iki röportaj verilmesi gibi yollarla yapılan tanıtım kapsamında, özellikle çam fideleri ve tohum dağıtımı ile fuarın son günü olmasına rağmen büyük ilgi görmemiz sevinçle karşılandı. MAKDER’e, Mudurnu Belediyesi’ne, çam fidelerini ve tohumlarını veren Mudurnu Orman İşletmesi Müdürlüğü’ne, fuar sırasında lojistik destek sağlayan Safranbolu Belediyesi’ne ve emek veren tüm arkadaşlara teşekkürler ve elinize sağlık. 2020 yılındaki EMITT Fuarı’nda Mudurnu’nun kendi standında tanıtılması için çalışmalara başladık. Bu girişime katılmak isteyenleri bekleriz.

 

Ahilik Geleneği

Mudurnu’da hedef UNESCO Dünya Mirası Listesi

Uluslararası Mudurnu Araştırmaları, Ahilik ve Halk Kültürü Sempozyumu

Uluslararası Mudurnu Araştırmaları, Ahilik ve Halk Kültürü Sempozyumu 21-22 Eylül 2018 tarihlerinde Mudurnu TOKİ Konferans Salonu’nda yapılacaktır. Ahilik Kültürü Bu kapsamda 22 Eylül 2018 Cumartesi günü UNESCO Dünya Mirası Yolunda Ahilik Çalıştayı da olacaktır.

SEMPOZYUM PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Mudurnu’nun zengin tarihi ve kültürel değerlerini ve özellikle Ahilik kültürünü araştırmak, kutlamak ve yaşatmak amacıyla düzenlenen sempozyum dört farklı ihtiyacı karşılayacaktır:
1) Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Araştırmaları Merkezi (AİBÜ- BAMER)’in yürütmekte olduğu Bolu ilçeleri sempozyumları dizisinin Mudurnu için yapılarak güncel bilgilerin paylaşılması, derlenmesi ve yayınlanması;
2) UNESCO Dünya Mirası Adaylık süreci devam eden ‘Mudurnu Tarihi Ahi Kenti’ adaylık dosyasını güçlendirmek için Mudurnu’da Ahilik kültürü üzerindeki tartışmaların derinleştirilmesi;
3) 1991 ve 1993 yıllarında 1.s ve 2.si yapılan Ahilik Sempozyumları dizisinin yeniden canlandırılması;
4) Her yıl Bolu ilinin Mudurnu’da yapılan Ahilik Kültürü Haftası kutlama programının zenginleştirilmesi.

Katılımınızı bekler, çevrenizde yaygınlaştırmanızı rica ederiz.

 


The International Symposium on Mudurnu Studies, Akhism and Folk Culture will be held at the Mudurnu TOKI Atatürk Culture Centre, on 21-22 September 2018. Within this scope, the Workshop on ‘Akhism, on the Path to UNESCO World Heritage’ will also take place on Saturday, September 22, 2018.

Organized with the aim of exploring Mudurnu’s rich historical and cultural values, and particularly the Akhism culture, the symposium will fulfill four different needs:
1) Sharing, compiling and publishing up-to-date information on Mudurnu, as part of symposium series on the districts of Bolu province, conducted by Abant Izzet Baysal University Bolu Research Center (AİBÜ-BAMER);
2) Deepening the discussions on the culture of Akhism in Mudurnu to strengthen the UNESCO World Heritage Nomination File for the ‘Historic Guild Town of Mudurnu: Testimonies of Akhism’;
3) Reviving the tradition of holding Akhism Symposia in Mudurnu, the first two having been held in 1991 and 1993;
4) Enrichment of the national Akhi Culture Week program of celebrations, held in Mudurnu every year.

We would be happy to see you among us; please spread the word!

Mayıs 2018 Haber Bülteni

Mudurnu Kültürel Miras Alan Yönetimi Mayıs 2018 Haber Bülteni için tıklayınız.

Mudurnu Kültürel Miras Alan Yönetimi Haber Bülteni

Mudurnu Kültürel Miras Alan Yönetimi Mart 2017 Haber Bülteni için tıklayınız.

UNESCO Dünya Mirası Yolunda MUDURNU’nun Adaylığı hakkında Bilgilendirme Toplantısı 28 Mart 2017 tarihinde Bolu’da Yapıldı

2015 Yılında UNESCO Dünya Miras Alanları Geçici Listesine dahil olan Mudurnu, asıl listeye dahil olabilmek için adaylık dosyası hazırlama işlemlerine başladı. Sürecin işleyişi ve listeye girebilmek için yapılacak çalışmaların paylaşıldığı toplantı Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonunda düzenlendi. Toplantıya Bolu Vali Yardımcısı Ünal Coşkun, Mudurnu Kaymakamı Efecan Şahin, Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl, Vakıflar Bölge Müdürü Temel Ünlü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Dünya Miras Alanları Şubesinden Evrim Ulusan, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) Başkan Danışmanı Halil Nur Çapa ve TÜRSAB Kültürel Miras Direktörü Köyüm Özyüksel, Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürü Hasan Kaplan ve bir çok davetlinin katıldığı toplantıda Mudurnu Kültürel Miras Alan Başkanı Dr. Ayşe Ege Yıldırım, ICOMOS (Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi) Türkiye Milli Komite Üyesi Prof. Dr. Tamer Gök, ÇEKÜL Vakfı Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Namık Kemal Döleneken birer sunum gerçekleştirdiler.

Açılış konuşmasını yapan Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl, Mudurnu ilçesi hakkında kısa bir bilgi aktardıktan sonra; “Bugün nüfusu azalmış, küçük bir kasaba görünümü almışsa da, tarihteki önemi ve yaşayan kültürel dokusu, kültür seviyesi yüksek bir yer olmasını sağlamaktadır. Belediye olarak yerel ortaklarımızla da birlikte bu dokuyu yaşatmak için çalışıyoruz. Kültür Bakanlığı’ndan ve Valilik Emlak Katkı Paylarından, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan, Tarihi Kentler Birliği’nden ve özel sponsorlarımızdan hibeler kullanarak bir çok yapıda onarımlar gerçekleştiriyoruz. Sosyal projeler yapıyoruz. Ancak daha yapılacak çok işimiz var. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Bolu ili olmak üzere devletimizden daha fazla destek almaya ihtiyacımız var. Altyapı projelerimizi bitirip çevre düzenleme ve restorasyon uygulamalarımızı da ilerlettiğimiz takdirde, Mudurnu üzerindeki tozu atan bir mücevher gibi parlayacak ve bunun tüm il ve bölge çapında olumlu etkisi olacaktır. Bu kapsamda özgün değerlerimizi tanıtmak icin CittaSlow- Sakin Şehir ve UNESCO Dünya Mirası adaylıklarımızı koyduk. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2015 yılında “Tarihi Ahi Kenti Mudurnu” adıyla girdik. Alan yönetimimizle birlikte kararlı, sistemli ve bilimsel esaslara dayalı bir şekilde bu doğrultuda çalışıyoruz. Sizleri de yanımızda görmeye devam etmek istiyoruz” diye konuştu.
Mudurnu Kaymakamı Efecan Şahin; uzun soluklu bu yolda yerelde çalışan yetkililerin siyasi fark gözetmeden alan yönetimi çalışmalarını yürüttüklerini, yerelde düşündüklerimizin ulusal çapta yankı bulmasını sağlamak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.


Mudurnu’nun turizm hareketine ilk başladığı yıllarda ilçede kaymakamlık yapan ve şu an da Bolu Vali Yardımcısı görevini sürdüren Mudurnuluların gözünde çok ayrı bir yere sahip olan Ünal Coşkun, “Mudurnu’da 2002 yılında görev yaptım. O tarihten beri ne ben Mudurnu’yu bıraktım, ne de Mudurnu beni bıraktı, bir şekilde mutlaka yollarımız hep kesişti. Bağlarımız halen de kuvvetli. Ziya Gökalp kültür konusuna çoğu noktada değinmiştir. Bir milletin ayakta kalabilmesi için kültürünü ayakta tutması gerekmektedir. Mudurnu somut ve somut olmayan kültürel miras öğeleri olarak oldukça zengin durumda. Özellikle somut olmayan kültürel miras öğelerinden olan Ahilik geleneği ve Ahilik geleneğinin önemli bir parçası Esnaf Duası 700 yıldır süregelen bir gelenek. Milli düşünen, vatanseverim diye düşünen insanlar için de çok saygı değer bir çalışma. Emeği geçen herkesi kutluyorum ve teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.


TÜRSAB Başkan Danışmanı Halil Nur Çapa, TÜRSAB olarak Mudurnu’nun çıktığı bu yolda her daim destek olacaklarını belirtti.

Konuşmalardan sonra sunum kısmında Mudurnu Alan Başkanı Dr. Ayşe Ege Yıldırım alan yönetimi sürecini, alan yönetim planının hazırlanmış olmasının ne kadar önemli olduğunu belirterek, UNESCO adaylık süreci hakkında bilgiler aktardı. Panelin diğer konuşmacısı ICOMOS Türkiye Milli Komite Üyesi Prof. Dr. Tamer Gök, ICOMOS ile ilgili bilgiler aktardıktan sonra, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil olup henüz alan yönetim planını hazırlamayan yerlerin fazlalığına dikkat çekti. “Ülkemizden henüz 16 Dünya Mirası bulunmakta, ama bizim ülkemiz kültürel olarak çok zengin durumda, bu sayının yüzlerce olması gerekir. Mudurnu bu işi baştan sıkı tutmaya başlamış. 2014’te Alan Yönetimi hazırlanmış ve onaylanmış, alan başkanı atanmış ve 2017 yılında Dünya Mirası olmak için başvuru için hazırlanılmaya başlamış. Bu müthiş bir şey, bu kadar disiplinli ve tutarlı ilerlemeniz beni çok mutlu etti. Zaten Mudurnu bu konuda çalışabileceği en iyi kişiyi bulmuş. Ege Yıldırım işini çok seven, işleyişi bilen ve tuttuğunu koparan birisi. Biz ICOMOS Türkiye Milli Komitesi olarak her zaman yanınızdayız. Umarım listedeki diğer yerlere de örnek olursunuz. Yürüdüğünüz bu yol zorlu ve uzun bir yol ama 40 km’lik bir maraton bile bir adımla başlar. En kısa süre içinde Dünya Mirası olmuş Mudurnu’yu konuşmak üzere hepinize teşekkür ediyorum” diyerek sunumunu noktaladı.

ÇEKÜL Vakfı Yüksek Danışma Kurulu Üyesi (aynı zamanda Edirne Selimiye Külliyesi eski Alan Başkanı ve Mudurnu Alan Yönetimi Danışma Kurulu üyesi) Namık Kemal Döleneken, “ülkemizde Dünya Miras Alanları ile ilgili 1998 yılından sonra bir duraklama yaşandı. 1998 öncesi Dünya Miras Listesine girmek daha kolaydı, prosedür daha azdı. Alan Yönetim Planı istenmiyordu mesela. 1998 – 2011 arasında duraklamanın sebebi de bu. Şu an Bakanlıkta müthiş bir ekip var. Uluslararası toplantıları takip ediyorlar, mevzuata hakimler, dil biliyorlar ve bu ekip bir çok alanı Miras Listesine dahil ettirmeyi başardı. Biz Edirne’de Selimiye Camii ve Külliyesini Dünya Miras Listesine dahil ettirebilmek için çok disiplinli bir çalışma sergiledik. Zaten ekibiniz kaliteli ve disiplinli olmazsa başarma şansınız çok az. Ama Mudurnu’nun en büyük avantajı Alan Yönetimi Planını hazırlamış olması. Yol uzun ve zorluklarla dolu ama Mudurnu’daki bu sinerji ve yerelde yöneticilerin birlikteliği güç verecektir. Toplantıya katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Sunumlardan sonraki soru-cevap kısmında, gazeteci Mustafa Cop, TÜRSAB Başkan Danışmanı Halil Nur Çapa ve Melek Oteller sahibin Mehmet Ulusoy ile sunucular arasında, hem Sakin Şehir ile ‘sakin’ bir yer olmanın hem de UNESCO Dünya Mirası olarak turist hareketliliğini artırmanın nasıl mümkün olacağına dair heyecanlı ve zihin açıcı bir tartışma gerçekleşti. Sıkı bir ziyaretçi yönetimi ve Mudurnu’nun saygılı ve sorumlu bir şekilde ziyaret edilmesine yönelik etkin bir denetim ile her iki amacın da yerine getirilebileceği ifade edildi. 

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş programın kapanışında yaptığı konuşmada “Mudurnu ilçemiz Bolu’nun marka değerlerinden bir tanesi. Uluslararası arenada Mudurnu’nun öne çıkması, ilimize ve tüm ilçelerimize pozitif katkılar sağlayacaktır. Bolu Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak hangi konuda elimizden ne geliyorsa katkı vermeye hazırız. Bugün burada bulunmak hepimizin ufkunu bir nebze daha genişletti” diye konuştu”.

Basında çıkan ilgili haberler:

Bolu Olay, 29 Mart 2017, “UNESCO Dünya Mirası yolunda Mudurnu”: 

http://www.boluolay.com/bolu/unesco-dunya-mirasi-yolunda-mudurnu-h40831.html

Hürriyet, 29 Mart 2017, “Mudurnu, Dünya Miras Alanları Listesi Adayı”:

http://www.hurriyet.com.tr/mudurnu-dunya-miras-alanlari-listesi-adayi-40410873

Bolu Takip, 20 Mart 2017: “Ekonomik Krizden Çıkalım Derken Dünya Miras Listesine Girdiler”:
Bolu Ekspres, 20 Mart 2017: “Ekonomik Krizden Çıkalım Derken Dünya Miras Listesine Girdiler”:

http://www.boluekspres.com/icerik/haber.php?i=58354 

Mudurnu UNESCO Dünya Mirası olma yolunda ilerliyor

Adaylık Dosyası Hazırlıkları hakkında halka açık bilgilendirme toplantısı, 28 Mart 2017 Salı günü saat 16:00’da Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde yapılacaktır.
Basın bildirisi için tıklayınız.

 

VERNADOC videosu yayında!

Mudurnu’da düzenlenen VERNADOC Uluslararası Yöresel Mimari Belgeleme  Kampı videosu yayında!

The VERNADOC International Vernacular Architecture Documentation Camp video is online!